sobota, 16 stycznia 2016

SZCZĘŚCIE TUŻ OBOK - DOBRE RELACJE Z RODZICAMI

A gdyby tak Twoi rodzice nagle zniknęli?… Zacząłbyś rozpaczać, czułbyś nostalgię i pustkę, a może jakoś bardzo by cię to nie przejęło? Opcji jest wiele, ale na pewno każdy człowiek młody potrzebuje rodzica, nawet gdy jego relacje z nim nie są rewelacyjne. Tak więc, jak powinno się żyć z rodzicami? Dlaczego powinni być dla Ciebie jednymi z ważniejszych osób?
Na pewno zdarzyło Ci się dostać szlaban lub rodzice nie pozwolili Ci wyjść ze znajomymi tu czy tam, na pewno była z tego powodu nie jedna kłótnia, zakończona przekleństwami, fochami lub „cichymi dniami”. Rozumiem, przecież to normalne, że masz swoje zdanie, chcesz się wyrwać z domu i żyć pełnią życia. Jednak to nie znaczy, że masz uważać rodziców za wrogów, bo nie pozwolili Ci wyjść! Spróbuj sobie wyobrazić sytuację, że najważniejsza rzecz lub osoba, np. nowo zakupiony laptop, świetna sukienka, która kosztowała krocie lub ukochana osoba, ma zniknąć na całą noc. Pierwsza myśl: „A jeśli coś jej się stanie?”. No właśnie… Tak samo czują się Twoi rodzice. Są za Ciebie odpowiedzialni i chcą Cię chronić. 

4039991.jpg

Dobra, dobra i co z tego?… To z tego, że powinieneś żyć ze swoimi rodzicami w zgodzie, powinniście się nawzajem dogadywać i wspierać się bo taka jest rola rodziny. Oczywiście każdy wiek ma swoje prawa: dziecko – etap „nie chcę tego jeść”, nastolatek – burza hormonów, wiek dojrzewania – wtedy rodzice powinni szczególnie być dla Was pomocni, dużo z Wami rozmawiać i delikatnie przymknąć oko na Wasze złości, bo przecież im bardziej się czegoś zabrania tym bardziej człowiek się buntuje. Natomiast młody, dojrzały człowiek, którego codzienność to zazwyczaj studia, praca, jakiś biznes, a może i już rodzina, całkowicie zapomina o rodzicach. A co jeśli Twoja mama jest chora, a Ty nawet o tym nie wiesz? A co jeśli Twój tata ma problemy i potrzebuje chociaż rozmowy? Wybywając z domu nie interesuje Cię co będzie się działo z rodzicami. Jesteś w kwiecie wieku masz całe życie przed sobą, dlaczego więc rodzice mają Cię zatrzymywać?
W dzisiejszych czasach częste stały się kilkuletnie kłótnie międzyrodzinne. Najczęściej mają one podłoże finansowe, ale też mogą opierać się na jakichkolwiek urazach z przeszłości. To prowadzi do tego, że małżeństwo, które miało kilkoro dzieci, zostaje samo, bez żadnej pomocy, a przecież nie ukrywajmy, że ludziom starszym łatwo nie jest, potrzebują pomocy i wsparcia psychicznego, co najlepiej zagwarantują im dzieci. Mama Cię wychowała, opiekowała się Tobą gdy byłeś chory, więc ona teraz tez takiej pomocy może potrzebować.

0_0_0_34059098

Kiedyś coś zaszło? Tata nie był wobec Ciebie fair? Mama nie dawała Ci potrzebnego wsparcia? – najwidoczniej taka ich natura, może nie potrafią ukazywać uczuć, lecz na pewno w głębi serca Cię spierają i martwią się o Ciebie. Powiedz im, że Cię to rani lub, że masz im to za złe, ale odrzuć przeszłość! Nie patrz wstecz! Co Ci to da, że żyjesz z nienawiścią do własnych rodziców? Bądź przy nich, a oni niech będą przy Tobie. Żyją na tym świecie dużo dłużej niż Ty, mogą Ci pomóc. Nikt Ci nie każe słuchać ich każdego zdania, tak samo jak nie musisz im mówić wszystkiego, ale czasem jedno słowo wsparcia od mamy może poprawić cały Twój pogląd na świat.
Nie każdy ma to szczęście wychować się w cudownej, wielkiej, kochającej się rodzinie. Jestem tego najlepszym przykładem. Jednak osobiście mam wspaniałe relacje z mamą i jestem z tego dumna, że mam w niej przyjaciółkę. Żyjemy tylko we dwie i dobrze sobie radzimy. Wiem,że zawsze mogę na nią liczyć i że zawsze będzie. Pewnie, że zdarzają się kłótnie i sprzeczki. Są też i tajemnice, bo każdy ma do nich prawo, jednak nigdy nie powiedziałabym o mamie złego słowa. Myślenie, że „dobre relacje z mamą to wiocha” samo w sobie jest wiochą. Powinno być Waszą dumą i codziennością.
 
Mam nadzieję, żę pierwszy wpis się podobał. Czekam na Wasze komentarze. W następnym poście poruszę temat kłótni – przyczyny oraz jak ich zapobiegać. Zapraszam! ;)

7 komentarzy:

 1. Bardzo pouczający post. Wiele nastolatków nie rozumie sposobu patrzenia na świat rodzica. A tak z innej beczki. Twój blog jest śliczny. Na pewno jeszcze na niego wpadnę. Czekam na wpis o kłótni. Na pewno mi się przyda ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję, miło czytać pierwsze pozytywne słowa. :) Wpis pojawi się jeszcze w tym tygodniu zapraszam. ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawy temat , nawet jak kłócimy się z nimi powinniśmy zawsze odbudować relację , przecież wszyscy żyjemy tylko raz , nikt nie zna dnia kiedy umrze , korzystajmy z życia i żyjmy w zgodzie . Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziękuję za kolejny pozytywny odzew. zapraszam juz nie długo na kolejny wpis. ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 6. SUper wpis ! bloguj więcej !

  http://zycie-to-kartka-naszkicuj-je.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 7. Taka mloda taka madra:) dojrzala brawo !! Tak trzymaj ;)

  OdpowiedzUsuń